www (internetin) İcadı ve Hikayesi

12 Mart 1989’da hayatımıza giren ‘www’ o gün için kurumsal bir dijitalleşme atılımıydı. Peki World Wide Web (www) adresleme sisteminin yaratıcısının keşfinin enteresan hikâyesini biliyor musunuz?

Artık hayatımızın değişmezlerinden birisi haline gelen internet bugün 30 yaşında. Önemli günlerde doodle hazırlayan internet devi Google internetin 30’uncu yaşını da es geçmedi.

12 Mart 1989’da hayatımıza giren ‘www’ o gün için kurumsal bir dijitalleşme atılımıydı.

Peki bu adım dünyayı nasıl değiştirdi?

Günümüzde İnternet ile karıştırılan yalnız İnternet üzerinden bilgi paylaşımını basit hale getiren bir servis olan World Wide Web (WWW, Dünya Çapında Ağ) bugün 30 yaşında. CERN‘de çalışan bir bilgisayar uygulamacısı olan Tim-Berners-Lee’nin Zengin Metin İşaret Dili (Hyper Text Markup Language / HTML) olarak tanımladığı bilgisayar dilini geliştirmesiyle oluşturulan WWW, CERN’de bulunan fizikçilerin, araştırma sonuçlarını basitçe paylaşabilmesi için kullanılmaya 13 Mart 1989’da başlandı.

İlk internet sitesi ise, CERN’in ihtiyaçları doğrultusunda 1991 yılında yayına girdi. Bu biçimde WWW, CERN içinde çalışan bir servis olmaktan çıkıp Dünya’ya açılmış oldu. 1993 yılında, İllinois Üniversitesi’nde bulunan süperbilgisayar programları ulusal merkezinde ilk çapraz geçişli grafik kullanıcı arayüzülü İnternet tarayıcısı olan Mosaic geliştirildi.

Mosaic’in geliştirilmesi 1997’de durdurulmuş olsa da tarayıcıların bir çoğu halen Mosaic’i temel alır. İnternetin ilk yıllarında ‘http://’ biçiminde başlayan adres girişi eksik yazıldığında istenen siteye gidilemiyordu. Bugün kullanılan tüm tarayıcı uygulamaları adreslerdeki sabit ‘http://www.’ bölümünü adrese kendisi ekleyebiliyor ve kullanıcının istediği siteyi açıyor.

Britanya Kraliyet Sarayı’ndan ‘Sir’ ünvanlı Tim Berners-Lee İsviçre’de bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) bünysinde çalışırken, parçacık fiziği alanında çalışan bilim insanlarının elde ettikleri bilgileri dijital ortamda tutup adresleyerek birbiriyle daha süratli paylaşmasını ve bilgilere adres kılavuz kelime yazarak ulaşılmasını sağlamak üzere kurum içeriğinde bir ağ projesi geliştirmişti.

Sistem daha sonra internetin adresleme sistemi olarak bütün dünyaya yayıldı ve bugünkü internet şekillenmiş oldu.

İşte çağımıza yön veren internetin genel ve kısaca gelişimi bu şekildeydi.

Mutlu günler dileriz.