Netflix ‘e Güçlü Rakip : Apple

Teknoloji dünyası, son yıllarda kişisel bilgisayar, iPhone, iPad ve diğer ikonik ürünleri ile son dönemin en yenilikçi şirketi olan Apple’ın kimliğini kaybedip kaybetmediğini tartışıyor.

İşte böyle bir dönemde Apple sonunda Netflix‘e rakip olması beklenen platformunu tanıtmasına kesin gözüyle bakılan lansman için tarih verdi. Apple‘ın ‘it’s show time’ (Şov zamanı) sloganı ile duyurduğu lansmanın 25 Mart’ta yapılacağı açıklandı.

Online film ve dizi platformu kurmak için yoğun mesai harcayan Apple’ın bugüne kadar bu proje kapsamında 2 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. Apple’ın yeni platformunun lansman sonrası dünya genelinde yayına başlayacağı da gelen bilgiler arasında.

Apple, iTunes inatlaşması sonucu zarar gördü…

iTunes’taki diretmesi yüzünden yıllarca online müzik ve film & dizi teknolojisine sırtını çeviren Apple’ın Spotify’ın başarısının ardından Apple Music’i hayata geçirmesi bu inadından vazgeçtiğinin ilk göstergesiydi. Her ne kadar Apple Music geçtiğimiz yılın Temmuz ayında ABD’de abone sayısı olarak İsveç merkezli Spotify’ı geçmeyi başarsa da küresel arenada Spotify hala açık ara lider.

Apple’ın inadını fırsata çeviren bir başka şirket ise kuşkusuz Netflix. Zira online film & dizi platformuna sıcak bakmayan Apple yıllarca eski sisteminde diretti. Bugün ise Apple’ın aylık üyelik sistemine dayanan Netflix ve Amazon Prime Video benzeri bir platformu hayata geçirmek adına yoğun mesai harcadığı herkesin malumu.

2015’ten bu yana bu sektöre giriş yapmaya çalışan Apple, hala projesini nihayete erdirebilmiş değil. Gelen son haberlere göre, söz konusu platform Nisan ayında tanıtılacak ve servis, iPhone, iPad, Apple TV gibi Apple cihazlarında önceden yüklü gelen bir TV uygulaması olarak karşımıza çıkacak.

Gelen son bilgiler Apple’ın çok aceleci davrandığı yönünde…

Apple’ın sunacağı video servisinin yalnızca popüler şovlar ve filmler değil, aynı zamanda Apple tarafından üretilen orijinal içeriklerden oluşması bekleniyor. Ancak, Apple gibi devasa bir şirketin bile kısa sürede şov programları ve orjinal filmleri tek başına çekerek izleyiciler ile buluşturması pek mümkün değil.

Bu yüzden ilk birkaç ay içeriklerin dışarından temin edilmesi gerekiyor. Ancak, Apple’ın henüz ortaklık için sözleşme imzalamadığı görülüyor. 

Bakalım Apple’ın bu hamlesi ne kadar başarılı olacak. Lansman sonrasında Apple kullanıcıları bu uygulamanında kaderini belirleyecekler.

Herkese mutlu günler dileriz.