ip Çakışması Sorunu ve Çözümü

İp Çakışması Sorunu ağdaki iki iletişim uç noktası aynı IP adresine atandığında bir IP adresi çakışması oluşur. Uç noktalar, PC’ler, mobil cihazlar ya da herhangi bir bireysel ağ adaptörü olabilir. İki uç nokta arasındaki IP çakışmaları normalde birini ya da her ikisini de ağ prosedürleri için kullanılamaz hale getirir.

ip Adresi Uyuşmazlıkları Nasıl Oluşur?

İki bilgisayar ya da diğer aygıtlar çakışan IP adreslerini çeşitli biçimlerde alabilir
Bir sistem yöneticisi, mahalli bir ağdaki iki bilgisayarı ve aynı statik IP adresini atar.
Bir sistem yöneticisi bir bilgisayara mahalli ağın DHCP aralığında statik bir IP adresi atar ve aynı adres mahalli DHCP serversu tarafından kendiliğinden atanır.
Ağın DHCP serversundaki bir arıza, aynı hareketli adresin birden çok bilgisayara kendiliğinden atanmasını sağlar. Bu, bir mobil cihaz hazırda bekletme moduna alındığında ve daha sonra uyandığında ortaya çıkabilir.
Bir internet servis sağlayıcısı, hata sonucu iki müşteriye aynı IP adresini statik ya da hareketli olarak atar.

Ağda diğer IP çakışması şekilleri de oluşabilir. Örneğin, bir bilgisayar birden çok bağdaştırıcıyla yapılandırılmışsa, bir bilgisayar kendisiyle bir IP adresi çakışması yaşayabilir. Ağ yöneticileri ilaveten hata sonucu bir ağ anahtarının ya da ağ yönlendiricisinin iki bağlantı noktasını birbirine bağlayarak IP çakışmaları oluşturabilir.

ip Adresi Çakışmalarını Tanıma

Kesin hata mesajı ya da IP çakışmasının diğer göstergesi, etkilenen cihazın türüne ve çalıştığı ağ işletim sistemine bağlı olarak değişir.
Çoğu Microsoft Windows bilgisayarında, mahalli ağda esasen etkin olan sabit bir IP adresi saptamaye çalışırsanız, aşağıdaki açılır hata iletisini alırsınız:Az önce yapılandırılmış olan statik IP adresi ağda esasen kullanılıyor. Lütfen farklı bir IP adresini tekrar yapılandırın.

Dinamik IP çakışmaları olan daha yeni Microsoft Windows bilgisayarlarında, işletim sistemi problemu belirleme ettiği anda Görev Çubuğunda bir balon hata mesajı alırsınız:

Ağdaki diğer bir sistemle bir IP adresi çakışması var.

Bazen, bilhassa eski Windows bilgisayarlarda aşağıdakine benzer bir mesaj, bir açılır pencerede görünebilir:

Sistem IP adresi için bir çatışma belirleme etti .

ip Adresi Çakışmalarını Çözme

IP çakışmaları için aşağıdaki çözümleri deneyin

IP adreslerinin sabit olduğu ağlar için, her bir mahalli servernun benzersiz bir IP adresiyle yapılandırıldığını onaylayın.
Bilgisayarınızda hareketli olarak atanmış bir adres varsa, IP adresi çakışmalarını gidermek için IP adresini bırakın ve yenileyin.
Eğer inanıyorsanız genişbant modem ev ağındaki IP çatışmaları neden olan hatalı bir DHCP serverı olan, modemi firmware güncellemesini yapın.