Güzel Fikir Bulmanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

1. Ne tükettiğinize dikkat edin.

şahane fikirler

Üretilen fikirler tükettiğimiz şeylerden beslenir, yaratıcılıktan değil. Steve Jobs’ın dediği gibi “Yaratıcılık sadece noktaları birleştirebilmektir”. Ne kadar çok noktayı birleştirirsek fikirlerimiz de o kadar iyi hale gelir. Bu demektir ki fikir üretme becerimizde tükettiğimiz şeylerin niceliği ve niteliği büyük rol oynuyor. Okuduğumuz kitaplar ve makaleler, izlediğimiz TV programları ve filmler, etkileşimde bulunduğumuz insanlar ve tüm deneyimlerimiz ürettiğimiz fikirleri etkiliyor. Eğer zihnimiz çöp içeriklere maruz kalıyorsa kaliteli fikirler üretmeyi bekleyemeyiz.

2. Öğrendiklerinizi başkalarına aktarın.

Kendimizi değerli fikirlere maruz bırakmak işin en zor kısmı. Öğrendiklerinizi başkalarına anlatmak o fikirlerden en iyi şekilde yararlanmamıza yardımcı olur. Diyelim ki bir makale okudunuz ve bu makaleyi çok ilginç buldunuz. O zaman bir arkadaşınızla makale hakkında konuşun, o makale hakkında bir blog yazısı yazın veya makalenin özünü 140 karaktere kısaltarak bir tweet atın. Böylece tükettiğimiz herhangi bir şeyin bize olan faydası katlanarak artacaktır. Farklı biçimlerde tükettiğimiz bir fikri bir başkasına konuşarak, yazarak veya özetleyerek aktarmak bizleri fikri daha derin şekilde özümsemeye zorlar.  O fikri içselleştirir, o fikirden daha fazla şey öğrenir, o fikri daha sonra da hatırlayabilir ve çok daha iyi anlayabiliriz. Tüm bu şeyler gelecekte büyük olasılıkla yeni fikirler ortaya çıkarmamızı sağlayacaktır.

3. Geniş çaplı düşünün.

Fikir üretimimizi geliştirecek en basit yöntemlerden birisi, karşılaştığımız şeyler hakkında geniş çaplı bir bakış açısıyla düşünmektir. Ne öğrenirsek öğrenelim, bakış açımızı makro seviyeye çekerek duruma uzaktan bakabilir ve beyin fırtınası yapmaya çalıştığımız konularla alakalı yöntemler keşfedebiliriz. Örneğin; mikro seviyede düşündüğümüzde bir pop konseri eğlenceli bir gece geçirmek için güzel bir yol olabilir. Fakat bakış açımızı genişleterek ve makro seviyede düşündüğümüzde, insanlar müzikten anlasın ya da anlamasın, konserler bir kalabalıkla nasıl bağ kurulacağı hakkında evrensel fikirlerle dolu etkinliklerdir.

4. Fikir geldiğiyse yakalayın.

Fikirler canları istediğinde gelir, biz istediğimizde değil. İşte bu yüzden, daha iyi fikirler bulmak için kendimizi eğitmemiz sadece gelecek beyin fırtınası seansımıza hazırlanmak demek değildir. Bunun yerine fikirlerin sürekli olarak aklımıza geldiğinin farkında olun, onları tanıma ve yakalama alışkanlığını edinin. Kafanızda bir fikir aniden belirdiğinde farkında olmayı ve onu anında yakalamak için basit bir sistem geliştirmeyi öğrenin. Yanınızda not defteri taşıyın, kendinize sesli mesaj bırakın, kendinize e-posta gönderin veya onu unutmamanızı sağlayacak başka bir yöntem bulun. Kısacası o fikrin uçup gitmesine izin vermeyin.

5. Fikirlerinizden bahsedin.

Tıpkı fikirlerimizi yazmak veya sosyal medyada paylaşmak gibi onlardan sesli olarak bahsetmek de çok güçlü bir yöntemdir. Aklınızdaki bir fikri bir arkadaşınıza spontane şekilde açıklayarak kendinizi ifade edin. Notlarınıza bakmadan tamamen doğaçlama olacak şekilde anlatın. Geri bildirim olsun ya da olmasın, bir fikri aktarma süreci o fikri akıl süzgecinden geçirmemize ve farklı şekilde görmemize yardımcı olur. Fikirlerimizi anlattığımızda onları yazdığımızda gerçekleşmeyen bir şey olur. Tıpkı tersini yaptığımızda da olduğu gibi.

6. Daha fazla soru sorun.

Soru sormak güçlü bir eylemdir. Buna rağmen genellikle yeteri kadar soru sormayız. Herhangi bir diyalogda, soracak sorular bulmak ve insanların yanıtlarını dinlemek bizi yeni fikirlere götürebilir. Soru sormak, bize üzerinde çalışıp düşünebileceğimiz daha çok bilgi verir ve şeylerin dış görünüşlerini ele almanın aksine onları farklı açılardan ve katmanlardan görmemiz konusunda bizi eğitir.

7. Karşıt fikirler üzerine de düşünün.

Başarılı fikir üretiminde ortaya atılan her iddiaya verilecek sonsuz cevap olduğunun farkında olmak önemli bir noktadır. Bu zihniyeti geliştirmek için insanların aynı soruyu nasıl farklı şekillerde cevapladığını araştırın. Üretkenliği ele alalım mesela. Bazı insanlar üretkenlik önerilerinin hayatımızı mahvettiğini düşünürken bazılarıysa üretkenliğimizin yanımıza kimin oturduğuyla belirlendiğine inanır. Peki, kim haklı? Bunun bir önemi yok çünkü mevzu bu değil. Asıl mevzu zıt fikirleri tüketmemizin daha büyük resmi görmemize, bakış açımızı genişletmemize ve konu hakkında kendi fikirlerimizin tetiklenmesine yardımcı olduğudur.

8. Sorunları çözen fikirlere odaklanın.

En değerli fikirler insanların sorunlarını çözen fikirlerdir. Büyülü bir fikrin gelmesini beklemeyin, bunun yerine insanların (sizin çözmek isteyeceğiniz) ne gibi sorunlar yaşadığını düşünün. Süreci ters yüz etmek fikir üretiminize odaklanmanızı sağlar ve şahane fikirler bulma ihtimalinizi arttırır. Bu, fikirlerinizin kalitesini anında arttırmak için yapabileceğiniz en basit şeydir.

9. Farklı yerlerde ve saatlerde düşünün.

Alışkanlık oluşturmada rutinler faydalıdır ancak konu fikir üretimine gelince rutinin dışına çıkmaktan korkmayın. Beyin fırtınası yapmak için sadece belirli bir zaman veya yer belirlemek yerine farklı saatlerde ve ortamlarda da beyin fırtınası yapabilmek için kendimizi eğitebiliriz. Herhangi bir konuda şahane bir fikir üretmeye çalışırken ofis masamızda oturuyor olmak zorunda değiliz. Hatta bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçek var ki hareket etmeden yaratıcı olamayız. Fikirler duştayken, öylesine yürürken, araba kullanırken ve hatta bulaşıkları yıkarken bile kolaylıkla ortaya çıkabilir. Bir başka gün uyandığımızda, sonra öğle yemeğinde ve daha sonra da yatmadan önce beyin fırtınası yapabiliriz. Seçenekler sonsuz… Farklı ortamlar ve saatler, genellikle daha yüksek kalitede ve fikirler üretmemizi tetikler.